Pfeiffer Antonín (1870 - 1938)

Budoucí architekt a stavitel, plzeňský rodák, již v začátku své kariéry hojně cestoval. Studoval nejprve u Jana Kotěry, poté odjel pracovat do Budapešti (1892 – 95), Paříže (1895 – 99) a Bruselu.  V těchto metropolích uměleckého kvasu se formoval jeho architektonický rukopis i osobnost, která prý vyzařovala nadhled a světáckost neobvyklou u jeho českých kolegů.

Po roce 1900 se natrvalo usadil v Praze. Roku 1908 se stal členem výboru Sdružení architektů SVU Mánes pod předsednictvím svého někdejšího profesora Jana Kotěry. Stal se úspěšným autorem mnohých nájemních domů, vytvořil také návrhy pro některé bankovní ústavy, většinou v Praze, z nichž je nejznámější palác Ústřední banky československých spořitelen v Jindřišské ulici.

S Novákem se Pfeiffer setkal hned po přestěhování do Prahy, v roce 1900, kdy se stal autorem projektu dívčího lycea spolku Vesna v Brně – Veveří. Dekorace fasády budovy byla svěřena Novákově firmě. Roku 1907 bylo Pfeifferovi svěřeno architektonické řešení Šalounova pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí. Kašírovaný model pomníku v životní velikosti (zhotoveného podle osminového modelu Šalounova) dodala Novákova firma. V roce 1914 se Novák podílel na interiérové dekoraci Paláce Koruna, jehož byl Pfeiffer projektantem.

Číst 2853 krát Naposledy změněno neděle, 13 srpen 2017 20:47